Sem môžete písať vaše otázky, komentáre, pripomienky.


Komentáre

Vaše otázky — 33 komentárov

 1. Vzhľadom na článok dostupný na url adrese:

  http://www.najpravo.sk/clanky/justiciu-caka-prepustanie-alebo-znizovanie-platov.html

  vás vyzývam na urýchlené konanie spočívajúce najlepšie vo vyhlásení štrajkovej pohotovosti na všetkých súdoch SR, prípadne na vyhlásenie ostrého štrajku. V momentálnej situácii, kedy počas minulého týždňa napadlo na okresné súdy v celej SR tisícky žalôb spoločnosti POHOTOVOSŤ je možné dostať ministerstvo pod tlak a zabrániť neodôvodnenému znižovaniu platov zamestnacov súdov SR žijúcich na okraji chudoby, ak nie zabezpečiť ich valorizáciu.

  Ďakujem za pochopenie

 2. Po tom čo som si dnes prečítal včerajšiu zápisnicu z rokovania s ministrom, myslím že je jasné, že “ostatní zamastnanci justície” mimo ZVJS a sudcov sú mu úplne ukradnutí. Neprisľúbil absolútne nič, žiaden kompromis a všeto zvalil na pribudniutie 100 VSÚ bez finančného krytia. To koľko práce táto lacná pracovná sila urobila však nespomenul. Ohľadne finančných benefitov odkázal na navyčerpané maródky a rezervy jednotlivých súdov, ktoré, priznajme si otvorene, sú len ilúziou. Vyzerá to teda tak, že pokojnou cestou sa tu ďalej nepohneme, veď od minulého roka je vyhlásená štrajková pohotovosť a reálne to nepomohlo absolútne vôbec. Preto treba vyhlásiť ostrý štrajk zatiaľ na jeden deň, ak to nepomôže tak na týždeň, nech vedia, že to myslíme vážne. Inak sa nedosiahne absolútne nič!!!! Je jasné, že ak našlo na platy sudcov a ZVJS, určite je možnosť aspoň minimálne riešiť tie naše a ak nie priamo platy tak aspoň určité nepeňažné benefity, napr. rekreácie, práca na doma pre VSÚ a pod.

 3. Podľa môjho názoru nemá veľký význam poukazovať na potrebu vyhlásenia ostrého štrajku. Záujem o ostrý štrajk, výsledky ktorého boli oboznámené v Omšení, hovoria za všetko. Zo 4500 zamestnancov justície je ochotných štrajkovať cca 1300. Prečo tak málo? Je za tým strach z prepúšťania nepohodlných? Alebo je za tým aj nerovnomernosť v odmeňovaní? Nájde sa predsa len niekoľko súdov, na ktorých sú zamestnanci spokojní? Takí predsa nepôjdu štrajkovať. Žeby bol toto dôvod, pre ktorý predsedníctvo žiada účasť pri rozdeľovaní odmien a ohodnotení? Aby všetci za tú istú prácu dostávali tú istú odmenu?
  Vyjadrenie nášho pána ministra je ozaj neurčité. Bez konštrukčných riešení problému. Mám pocit, že stretnutie prišlo ako nevyhnutnosť po už medializovaných správach o ignorancii žiadostí zástupcov OZJ na stretnutie a jednanie s ministerstvom. Neviem, či je to nešťastne naštylizované v správe z pracovného stretnutia s ministrom alebo to tak ozaj povedal „…že ak Ministerstvo financií uvoľní finančné prostriedky pre rezort justície použiteľné pre koncoročné odmeny, bude o tom ihneď informovať…“ Ak zamestnanci súdov budú prioritou nášho ministerstva, budú peniaze „použiteľné“ na odmeny. Ak má ministerstvo iné priority, tak peniaze uvoľnené z Ministerstva financií nebudú „použiteľné“ na odmeny pre zamestnancov súdov, budú použiteľné len na uspokojenie iných priorít (a aj použité).
  Čo keby v súvislosti s odmenami OZJ po uplynutí trojmesačnej lehoty, na ktorú zaviazalo 30.000 eur (slovom: tridsaťtisíc eur) v Privat banke, tieto peniaze, keďže sú „nadbytočné“ rozdelilo súdom na vyplatenie aspoň symbolických odmien zamestnancom súdov? Aj keď, uznávam, mohol by vzniknúť problém, či len odborárom alebo všetkým… Navrhujem znížiť príspevky od jednotlivých základných organizácií, keďže OZJ má peňazí prebytok (aby mohlo ukladať na termínované účty nie najnižšiu sumu), a teda viac peňazí ponechať v základných organizáciách, ktoré ich určite budú vedieť využiť len a len v prospech svojich členov, ktorí sú práve tí, čo fakticky každý mesiac prispievajú.

 4. Takže našli dosť peňazí na ZVJS a na sudcov a na zvyšok nie, klasika. Ináč k tomu argumentu o 100 nových VSU, ak si dobre pamätám čisla z tej správy MSSR, tak na budúcoročné zvýšenie platov sudcov ide 5 alebo 7 krát viac (nechce sa mi to už presne hľadať, je to 5 alebo 7 miliónov) ako na nových VSU.Čiže len za ich zvýšenie by štát dokázal platiť ďalších 500 až 700 VSU. Tým sa nesnažím povedať, nech vezmú sudcom, ale len akú váhu má ten argument. Plus suma čo ide na nových VSU by predstavovala minimálne zvýšenie(hlavne by ich MSSR asi nedalo i tak na platy administratívy)

 5. Po pravde neviem na akom základe vznikajú tie zaručené informácie, že do štrajku by sa zapojilo “len” 1300 zamestnancov keďže nepoznám vážne nikoho, žiadneho zamestnanca súdu, komu by bola otázka, či by sa zúčasnil štrajku položená. Po pravde som si spočiatku mysel, že je to tým, že niesom v odboroch tak som trošku “mimo”. Ale zrejme pravdu tak celkom nemám. Sme veľký súd – Krajský a nikto o otázke účasti na štrajku nič nevie, dokonca ani ľidudia z okresu, s ktorými som sa bavil. Organizovaní v odboroch a ani neorganizovaní. Tak som si nie celkom istý, že to čislo 1300 zamestnancov je reálne. Popravde totiž nepoznám ani nikoho, kto by bol so súčasnou situáciou spokojný. Navyše, ak by sa aj do štrajku zapojila skutočne len táto časť zamestnancov, čo predstavuje cca 30 % všetkých zamestnancov súdov, skutočne si myslíte, že by to súdnictvo nepocítilo v prieťahoch, možno aj v paralýze ??? Uvedenými myšliekami som chcel len poukázať na skutočnosť, že šanca tu stále je, len sa jej treba chopiť keďže nemá vedomosť o tom, že by štrajková pohotovosť trvajúpca už rok niečo vyriešila. Treba sa pozrieť na zamestnancov školstva, stačilo na jeden deň zavrieť školy a hneď im sľubili 5 % navýšenie platov…ak náhodou nezískajú aj viac. Neberte tento príspevok v zlom, len mám pocit, že už sa ćakalo dosť.

  veľa zdaru a všetko dobré v spoločných cieľoch.

 6. OZ sa nevie dohodnúť ani na protestnom zhromaždení, nie to ešte na nejakom ostrom štrajku. Je nechutné, ako sa Odborové organizácie v BA a KE medzi sebou doťahujú ako svojich zamestnancom informujú, alebo neinformujú a hlavne, ako ich organizujú, teda hlavne neorganizujú. Takéto konanie nemá žiadny význam a je vopred odsúdené na neúspech a zamestnanci, ktorí majú asi najväčšiu silu zmeniť svoje postavenie sú v podstate týmto “konaním” postavený do ofsajdu svojím OZ. Ak my niečo neurobíme, budeme stále len lacnou pracovnou silou pre pánom z ministerstva. Celé súdnictvo bolo vždy len o sudcoch, a keďže ich prácu poznám vážim si ich, ale teraz už by bolo na čase, ukázať, že bez tých ostatných by to fakt nefungovalo.
  Znechutený zamestnanec.

 7. Tak a máme to, ušetrili sumu do 1,3 milióna. Táto suma už musí byť okresaná, lebo ináč by sudcovia mali platy do 1400 eur, ale tak to sa očakávalo. Teraz ani nevedia, či ich budú môcť poskytnúť. Nakoniec blahosklonne asi dajú, po akože veľkom boji, zvýši sa každému plat o pár eur v hrubom. Ani len na 5% to nebude, dosť smutné, aj učitelia, čo sa tvrdilo, že nič nedosiahli, vydobili desiatky miliónov. Proste nik nás vážne neberie a môžeme si za to sami. Nakoniec začnú ešte znižovať a prepúšťať.

 8. Nemohli by ste prosím vás poslať napríklad na najpravo.sk nejaké oficiálne vyjadrenie ohľadom plánu MS SR s tými peniazmi, lebo mne z toho článku na SME vyplynulo, že nám nechcú dať nič. Rád by som ako člen odborov vedel, aká je situácia a čo v náš prospech robia odbory. O každom kroku a pláne. Ďakujem.

 9. Čítam komentáre, a niektorým vôbec nerozumiem. Musím konštatovať, že pisatelia buď nie sú odborári, alebo sa o vec bližšie nezaujímajú.
  Číslo 1300 – ochotných ísť do štrajku – je výsledok sčítania zamestnancov justície, ktorý sa k ostrému štrajku prihlásili. Nie je ochota nastavovať krk, boja sa o miesto, nechcú sa nikde ukazovať. Veď si zober dovolenku a dostatočne dlho dopredu – ale čo keď mi ju nedajú… tak choď k lekárovi… áno a prídem o peniaze… a podobné výhovorky,(pritom ošetrenie u lekára je platené v plnej výške).
  Trápi niekoho, že Odborový zväz uložil peniaze
  na termínovaný vklad? Za pol roka mu zarobil na všetky transparenty a dva autobusy do BA na protest. Keby sa vyplatili len odborárom, každý by dostal 11€!! To je super pomoc a úžasná odmena na konci roka. Predsedovia ZO na OS a KS nedostatočne informujú svojich členov. Vytvorila sa stránka, kam môže ísť každý a pozrieť si všetky výstupy z rokovaní. Mnohí však nemajú záujem. Kritizovať, nič nerobiť, nazapojiť sa… ak OZJ v SR neude mať za sebou masu (nie len 550) ľudí, tak nás skutočne nikto brať vážne nebude. Učiteľom dali, lebo sa nebáli, naši sa boja tak nám nedajú.
  sklamaný zamestnanec

 10. Je to už viac ako mesiac odkedy vieme prostredníctvom médií o tom, že ušetrené prostriedky sa nepoužijú na valorizáciu platov. Doposiaľ sme ale nevideli žiadne vyjadrenie odborov. Ako môžu odbory chcieť, aby sa zapájalo do akcií viac zamestnancov, keď odbory nevedia alebo nechcú vydať ani jednoduché vyjadrenie v duchu “rokujeme”? Postoj mŕtveho chrobáka naozaj nie je dobrým riešením. Výsledok pochodu je teda to, že 550 ľudí malo výlet do Bratislavy, minister si spravil PR tlačovku ako zachránil situáciu v justícii a všetci šli spokojne pred kamerami domov. Informácia o tom, že ušetrené prostriedky sa použijú inde, možno na novú techniku, ktorá stála viac o polmilióna ako minule, či nemalé naberanie nových sudcov, ktorých mimochodom údajne plánujú prijať ešte oveľa viac, verejnosť ani veľmi nezachytila, média sa tomu venovali okrajovo, všetko teda oficiálne vyzerá ako korektne zvládnutá dohoda medzi MSSR, sudcami a zamestnancami justície.

  K predošlému príspevku ešte musím poznamenať, že je viac súdov, kde o žiadnom sčítavaní zamestnancov ochotných ísť do štrajku nikdy nepočuli. A k tejto stránke a k výstupom z rokovaní len toľko, že jediné aktuálne relevantné dokumenty sú spoločné vyhlásenie MSSR a OZJ, ktoré má teraz trpký nádych, a zápisnica z rokovania z februára, z ktorej sa nedozvedáme nič. Nie sme informovaní ani o zámere MSSR ani o plánoch odborov. Všetko sa teda dozvedáme len z médií a z nepotvrdených, pre odbory nie veľmi lichotivých klebiet…

 11. Apelujte na svojich predsedov ZO, predsedníctvo pravidelne informuje o krokoch, ktoré vyvíja, a ak niekde nie, treba poslať mail predsedovi grémia, alebo priamo predsedníčke OZJ v SR! predsedovia grémií mali informovať predsedov ZO o rokovaní s vedúcou služobného úradu MS SR 26.3.2013, ďalešie rokovanie s ministrom 10.4.2013, rada predsedov 11.4.-12.4.2013 – predsedovia ZO tam mali byť ! a už mali informovať! Predsedníctvo pripravuje vyhlásenie pre médiá, nedá sa však pracovať excelentne, ak nepracujú predsedovia ZO.

  Takže – na záver – členovia sa majú informovať u svojich predsedov ZO, a ak nepracujú členovia by mali z toho vyvodiť dôsledky … ak predseda povie, že ho neinformoval predseda grémia, vyvodí z toho dôsledky predsedníctvo, ale najprv by muselo mať relevantné informácie.

  Prajem pekný deň, Božková

 12. Reagujem na vyššie konštatovanie Teba, pani predsedníčka OZ. Doposiaľ ani jediný raz neinformoval predseda grémia košického kraja nás predsedov ZO o dianí predsedníctva Doposiaľ som stále ja zvolala grémium po dohode s predsedom, bolo to dvakrát. Chcem sa spýtať predsedníctva, aké kroky podniká v súvislosti so zvýšením našich platov. Práce pribúda, hromadných žalôb tiež a nič sa nedeje.?

 13. O učiteľoch a sestrách počujeme každý deň a robia správne, lebo len tak niečo dosiahnu. Posielanie listov, ktoré nikto nikdy nevidel, nijako nepomáha. KOZ vyrokujú pre všetkých tak po 5 eur. Keď môžu stanovať a organizovať rôzne akcie aj sestry, ktoré majú pár ročnú prax a podľa vlastných slov v čistom viac ako 700 eur, prečo nie aj my? Koľko zamestnancov justície má taký plat? Pri aktuálnych valorizáciách dosiahne nový VSU taký plat po možno 40 rokoch praxe a asistentka ak sa jej započíta aj prax jej prababičky. Minimálna mzda rastie medziročne niekoľkokrát rýchlejšie ako plat asistentky. Oceňujem, že odbory vystupujú kultivovanie a snažia sa pokojne riesiť situáciu, ale na rokovanie treba dvoch. A je evidentné, že druhá strana to len zneužíva a kupuje si čas už pár rokov. Veď spôsob, akým nás každoročne odbíjajú, je priam dehonestujúci. Vyhovuje fluktuácia v justícii?

 14. pozdravuujem OZJ SR,
  som št. zamestnancom na pozícii VSU, dnes sa schválil rozpočet na rok2014 do ktorého je zakomponované aj zvýšenie platov št. zamestnancom a to o úbohých 16 EUR. Chcem sa spýtať vy ste s takýmto zvýšením spokojní????!!!! Odporúčam prečítajte si článok v dnešnej Pravde “Učiteľom porastú mzdy viac ako iným, v priemere stúpnu o 42 eur”. Čo urobil OZJ SR pre zamestnancov v justícii???!!!! Vyrokoval zvýšenie o 16 Eur. TO JE HANBA ZRUŠTE SA!!!!!

 15. Vážené kolegyne, kolegovia
  v mesiaci september sme žiadali predsedov základných organizácií, aby urobili prieskum u zamestnancov, koľko % z vás je ochotných ísť do štrajku! Myslíte si že nám odpovedali? Na pár svetlých výnimiek ignorujú požiadavky predsedníctva. Spravte si poriadky s vašimi predsedami, zaktivizujte sa sami, ak oni nemajú záujem a pošlite nám čísla. Bez podpory vás zamestnancov nič väčšie nedosiahneme. Ak idú sestry alebo učitelia, prečo nejdete aj vy? Predsedníctvo dáva možnosti, ale bez vás ich nedokáže realizovať vzhľadom na väčšinovú vládu a totálnu ignoranciu ministerstiev. Učitelia sa neboja ísť do štrajku… a vy ako?

  Marta Božková
  predsedníčka OZJ v SR

  • Dobrý deň, pani Božková,píšete, aby sme urobili poriadky s našími predsedami OZ. Ja som bola členom výboru OZ a pre odmietanie návrhov na riešenie platovej situácie v justícii som z odborov vystúpila. Aký spôsob zaktivizovania odborov navrhujete ? Ako sa dajú podľa Vás zaktivizovať základné organizácie ?

 16. Je zremé, že ministerstvo nechce s nami rokovať o platoch, ale navrhovať reorganizáciu v záujme “zefektívnenia výkonu v správe na okresných a krajských súdoch” im nerobí problém meniť zákony a manipulovať s ľudmi ako s ovcami… Navrhujem zmenu v zákonoch týkajúcich sa štátnych a verejných zamestnanov ohľadom nie cestou zvýšenia platov, ktoré nám aj tak nedajú /okrem už úbohých 16,- €/, ale uplatnenie 13 a 14 platu.

 17. je začiatok roku 2014, zvýšenie platov o 16 eur si na výplatnej páske ani nevšimnete. aké ďalšie kroky v zlepšení finančnej situácie súdnych úradníkov mieni odborový zväz podniknúť?

  • tiež by ma zaujímalo aké ďalšie kroky v zlepšení finančnej situácie súdnych úradníkov mieni odborový zväz podniknúť? Akosi je to žiaľ všetko na bode mrazu…

 18. Dobrý deň, pani Mgr. Božková, prosím Vás, buďte taká dobrá, napíšte konkrétne, čo všetko plánuje odborová organizácia pod Vašim vedením urobiť tento rok (rok 2014) pre zlepšenie platov pracovníkov justície. Ďakujem

 19. Dobrý deň, pani Mgr. Božková, prosím Vás, môžete nám prezradiť, koľko členov má odborová organizácia pracovníkov justície ?

 20. Dobrý deň,

  členská základňa OZJ v SR je stabilná už niekoľko rokov a predstavuje 2600 členov, čo predstavuje v priemere 70% organizovanosť.

  7.4. – 8.4.2014 sa koná Rada predsedov OZJ v SR v Omšení. Po tomto dátume bude zverejnená na tejto stránke Správa o činnosti. Ak máte otázky čo plánuje odborová organizácia pod mojim vedením, nech sa páči, môžete sa prísť spýtať predsedov ZO, nakoľko to čo navrhovalo predsedníctvo, predsedovia ZO neakceptovali.
  Čo všetko predsedníctvo robí, si môžete prečítať v záložke – Aktuality-zápisnice.
  V závere Vám mám odovzdať odkaz od predsedníctva, že slušný človek sa podpíše a bývalý odborár by nemal brojiť proti odborárom, ale práve naopak. Mal by sa vrátiť späť do ich radov a urobiť všetko preto, aby základná organizácia fungovala, aby predsedovia ZO pracovali, t.zn. ak ich predsedníctvo požiada o súčinnosť, reaguje len asi tak 10%. Práve preto, aby členovia mali aspoň základné informácie sme vytvorili túto stránku. Ďalej je už len na nich, ako budú komunikovať so svojim výborom ZO.

  Na záver už len toľko – zdravotné sestry, učitelia idú do ulíc a neboja sa… !!

  S pozdravom
  Božková

  • Dobrý deň p. Božková
   na Vašu radu som sa obrátila na predsedníčku ZO pri KS BA a dostala som odpoveď, ktorá je nižšie. Z ktorej mi vyplýva, jedine to, že oni nemôžu robiť samostatne nič, a z Vášho príspevku to vyzerá, že ani Vy nemôžete zase robiť nič bez nich. Celé je to tu len o slovách a ak sa predsedníctvo zaoberá iba tým, či sa niekto niekam podpíše alebo nie, tak sa na mňa nehnevajte, ale nechápem o čo Vám vlastne ide.

   A na záver len toľko – zdravotné sestry, učitelia išli do ulíc a nebáli sa lebo ich niekto zorganizoval – ich odbory.

   Pevne verím, že na Vašom stretnutí v Omšení dospejete k nejakej spoločnej dohode, ktorá by bola aj v prospech tých, o ktorých si myslíte, že sa boja ísť do ulíc.

   Ďakujem, prajem pekný deň.

   (nižšie komunikácia s preds. ZO pri KS BA).
   Dobrý deň,

   naša ZO OZ ako samostatný článok nemôžeme momentálne konať samostatne, ale v dňoch 7.4. – 8.4.2014 sa zúčastním Rady predsedov OZ zamestnancov justície a po tomto stretnutí budem informovať všetkých zamestnancov KS BA na čom sme sa dohodli a aké budú ďalšie kroky v riešení našej platovej situácie. Bohužiaľ momentálne Vám neviem dať ani kladnú ani zápornú odpoveď.

   Za porozumenie ďakujem a ostávam s pozdravom

   Silvia Šoferová

   predseda ZO OZ

   Dobrý deň,

   Prosím Vás chcela by som sa informovať, aké ďalšie kroky podniká ZO pre pracovníkov justície, konkrétne čo sa týka zlepšenia platových podmienok zamestnancov – asistentiek, tajomníčok, VSU.

   Ďakujem za info.

   S pozdravom,

   Lucia Paráková – KS BA

 21. Dobrý deň,
  chcela by som sa informovať aké ďalšie kroky momentálne podnikajú naše odbory pre zvýšenie platov zamestnancov justície a celkové zlepšenie podmienok na súdoch? Pretože od zorganizovania jednodňového štrajku minulý rok (čoho výsledkom boli ďalšie sľuby a v skutočnosti sme za celý čas uvideli jednu odmenu v lete a jednu v zime) sa nič nedeje už vyše roka. Podľa poslednej správy ste nás informovali, že osobitný zákon minimálne prvý pol rok prijatý zase nebude (a pritom mal byť prijatý už minulý rok v lete) a na odmeny, čo mali byť v marci, resp. príplatky vo výške 30 Eur/mesačne sa akosi zrejme zabudlo.
  Ak učitelia štrajkujú, že žijú na hranici chudoby a pritom majú porovnateľné a častokrát vyššie mzdy, tak potom čo majú hovoriť justiční zamestnanci – VSÚ, kde je vyžadované VŠ zameranie právo a majú okolo 540 Eur alebo asistenti s platom 360 Eur v čistom??
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom

  • Dobrý deň, len tak pre zaujímavosť, asistentky na KS BA sa chválili, že dostali 30,-Eur zvýšenie osbného príplatku ešte v mesiacu apríl.

 22. Dobrý deň,
  chcel by som sa informovať, či už máte odpoveď, čo sa týka žiadosti odborárov podľa infozákona o rozdieloch v osobných príplatkoch na jednotlivých súdov.
  Ďalej by ma zaujímalo, aké kroky podnikáte vo vzťahu k zvýšeniu platov v justícii, nakoľko v tomto smere nevídíme žiadne pokroky. Neplánujete pokiaľ nie už ostrý štrajk, aspoň nejaké protestné zhromaždenie?
  S pozdravom

 23. Dobrý deň,
  pracujem na Okresnom súdu BA IV, som asistentkou senátu a chcem nadviazať na posledný komentár, ktorý tu čítam o zvýšenie platov admistratívnych zamestnancov súdov. Som tou, ktorá uverejnila v novinách Nový čas moju prvú výplatnú pásku na súdu v júni tohto roka. Tieto naše platy sú hrozné, neúnosné a nespravodlivé. Prečo nástupný plat asistentky na súd je 474,50 eur v hrobom? Veď toto je výsmech. Písala som v mesiaci Jún aj Ministerke spravodlivosti SR p.Žitňanskej, ktorá mi odpovedala v tom zmysle, že treba čakať, bude nový zákon, ktorý bude riešiť naše platy. pýtam sa kedy bude? To budeme stále ticho, prečo nejdeme do štrajku? Veď máme platy na hranici minimálnej mzdy. Áno môžeme odísť z týchto pracovných miest, ale ja mám svoju prácu rada, prečo nemôžeme mať platy úmerné našej práci? Kde mám ešte napísať a bojovať o naše platy? A prečo nemôžu odbory zorganizovať štrajk?
  Ďakujem za Vaše odpovede.

 24. Dobrý deň,
  som zamestnanec súdu, ale aj člen odborovej organizácie v justícii od roku 1982. Začínala som vo funkcii zapisovateľka, neskôr vedúca kancelárie, v rámci tzv. kariérneho postupu som bola dozorný úradník, mzdový účtovník a v súčasnosti som personalista krajského súdu. Pripájam svoju reakciu na súčasný stav v súdnictve, pretože som doteraz od nikoho nedostala odpoveď, z akého dôvodu došlo zo strany ministerstva spravodlivosti po jednodňovom štrajku v roku 2015 pri finančnom ohodnotení formou opakovaných odmien a zvýšenia osobných príplatkov ku deleniu zamestnancov súdov na „výkon súdnictva“ a „ostatní“. My, na správe súdu a zamestnanci prevádzky súdu, sme nedostali nič, pritom sme sa štrajku zúčastnili tiež. Skutočnosť spočívajúcu v tom, že „výkon súdnictva“ môže vykonávať svoju prácu len v spolupráci so správou a prevádzkou súdu, pochopí iba ten, kto na správe, resp. prevádzke súdu pracuje a preto je zrejme dôležité ozrejmiť mnohým nasledovné skutočnosti:
  • zamestnanec výkonu súdnictva by na súde vôbec nebol zamestnaný, keby nebol prijatý personálnym oddelením
  • rozhodne by nepracoval, keby nedostal za svoju prácu plat, ktorý zúčtuje mzdová učtáreň a zabezpečuje ekonóm, rozpočtár
  • aj výkonu súdnictva sa dotýkajú platby, ktoré účtuje finančná učtáreň
  • aj výkon súdnictva využíva služby telefonistu – spojovateľa, zamestnanca registratúrneho strediska, pokladníka, na mnohé služobné cesty ich vozí vodič služobného motorového vozidla
  • štatistické vykazovanie práce výkonu súdnictva spracúva a vykazuje štatistik
  • nemal by čím pracovať, keby nemal vytvorené pracovné podmienky a pracovné pomôcky, ktoré mu zabezpečuje správca budovy, údržbár, správca majetku
  • nemal by na čom pracovať, keby sa o jeho počítač a o informačné systémy nestaral informatik
  • v neposlednom rade – nemal by kde pracovať, keby budovu nestrážil strážnik.

  Súhlasím s tým, že nie je možné vzájomne sa funkčne porovnávať, pretože každý zamestnanec v štátnej službe v rámci svojej funkcie, resp. zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme v rámci svojho pracovného zaradenia musí spĺňať špecifické kvalifikačné predpoklady a požiadavky aj náročnosť vykonávanej práce je rozdielna, avšak predovšetkým my, zamestnanci súdov, by sme nemali dopustiť, aby sa organizovaným štrajkom riešilo lepšie postavenie a odmeňovanie iba u „vybraného okruhu zamestnancov“.
  Podľa môjho názoru, nie šťastným rozhodnutím bolo už to, že sa v roku 2002 zamestnanci súdov rozdelili na zamestnancov v štátnej a verejnej službe. Teraz pri navrhovaní zákona o štátnej službe pri výkone súdnictva dochádza ku ďalšiemu deleniu štátnych zamestnancov, ktoré má priniesť aj výrazné rozdiely v odmeňovaní štátnych zamestnancov. Je to správne, že sa odborový zväz justície „bije“ len pre zamestnancov tzv. výkonu súdnictva, z ktorých mnohí ani nie sú členmi odborovej organizácie? Kým budem presvedčená, že sa nebudú hájiť záujmy všetkých zamestnancov justície bez ohľadu na ich funkčné zaradenie, ja sa ďalšieho štrajku už nezúčastním.

  Milena Bandurová, dlhoročná členka ZO OZJ pri KS v Košiciach

 25. Dovolím si vysloviť názor, že súčasné nastavenie platových tried a zaraďovanie do nich u štátnych zamestnancov i u zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme vedie k zníženiu stabilizácie personálneho obsadenia súdov. Predkladateľ návrhu nového „Zákona o štátnej službe pri výkone súdnictva“ sa snaží nastaviť tarifné platy tak, aby sa zvýšila motivácia pre vykonávanie činností u štátnych zamestnancov, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva (vyšší súdni úradníci, súdni tajomníci, probační a mediační úradníci, justiční čakatelia a asistenti). Avšak je zrejmé, že nový zákon nerieši plnenie vládneho programu v oblasti stabilizácie podporného aparátu sudcu. Rieši sa výrazná hmotná zainteresovanosť (motivácia) len u vybraného okruhu zamestnancov justície. Neriešením motivácie u ďalších zamestnancov môže dôjsť k výraznej fluktuácii u ostatných zamestnaneckých miest a k nežiaducim javom v rámci interpersonálnych vzťahov štátnych zamestnancov justície.

  V oznámení Európskej komisie Európskeho parlamentu v správe z 10.4.2017 COM(2017) 167 final. je konštatované, že základnými parametrami účinného justičného systému sú efektívnosť, kvalita a nezávislosť. Účinné justičné systémy si teda vyžadujú nielen včasné, ale aj vysoko kvalitné rozhodnutia, lebo kvalita je základným faktorom ovplyvňujúcim dôveru občanov a podnikov v justičný systém. V oblasti justície sa preto kladie dôraz, ak sa má zabezpečiť kvalita systému, aj na primerané materiálne a ľudské zdroje. Na dobré fungovanie justičného systému sú potrebné primerané zdroje, priaznivé podmienky na súdoch a pracovníci s vhodnou kvalifikáciou. Bez dostatočného počtu pracovníkov s potrebnou kvalifikáciou, zručnosťami a prístupom k priebežnej odbornej príprave je ohrozená kvalita v konaní a rozhodnutí. Z informácií o finančných zdrojoch, ktoré vynakladá Slovenská republika (rozpočtové prostriedky súdov) vyplýva negatívny výsledok, lebo celkové výdavky verejnej správy na súdy sú v rozsahu necelých 50 € na obyvateľa (21. miesto), čo zároveň v percentuálnom podiele HDP predstavuje len 0,3 % HDP.

  Zabezpečenie realizácie vládneho programu justície musí vychádzať aj z uvedeného oznámenia komisie, ak sa má zabezpečiť požadovaná kvalita justičného systému. Je preto nevyhnutné navýšiť rozpočtové prostriedky na justíciu najmä v oblasti ľudských zdrojov. Navrhovaný zákon o štátnej službe pri výkone súdnictva zabezpečuje zlepšenie podmienok len u časti zamestnancov rezortu justície, čo je nedostatočné. Je preto nevyhnutné, aby v záujme plnenia vládneho programu i odstránenia nedostatkov uvádzaných v oznámení Európskej komisie sa súčasne riešilo vytvorenie vhodných podmienok (taktiež zvýšením hmotnej zainteresovanosti) aj u ostatných zamestnancov, ktorí sú súčasťou vytvárania vhodných podmienok na výkon súdnictva. Len presadzovanie záujmov všetkých zamestnancov rezortu, je jediným správnym riešením na zabezpečenie efektivity súdneho systému a tým aj zvýšenia úrovne vymožiteľnosti práva.

  Na základe uvedeného, obraciam sa na Predsedníctvo Odborového zväzu justície v SR s výzvou, aby urýchlene komunikovalo s ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky a s predsedom vlády Slovenskej republiky, a aby sa dôrazne zasadzovalo o plnenie vládneho programu, ktorým sa vláda zaviazala k stabilizácii personálneho obsadenia súdov, i stabilizácii podporného aparátu presadzovaním zvýšenej hmotnej zainteresovanosti zamestnancov súdov v rámci platných zákonov.

  Milena Bandurová, členka ZO OZJ pri KS v Košiciach

 26. Dobrý deň, ja mám otázku na vedenie OZJ ohľadom platov, resp. zvyšovania platov.
  Neustále sledujeme odbory školstva či zdravotníctva, ktorí za svoj rezort bojujú a poväčšine sa im aj darí, keďže sú vytrvalí a neustupujú. Naše odbory sú podľa všetkého s 3% navýšením platov spokojné. Kedy sa začne intenzívne riešiť naše platové ohodnotenie??? Nestačí iba jedno-dve sedenia u ministerky, ako vieme tá jedno povie a druhé spraví. Tvrdenie, že ministerstvo nemá peniaze je obligatórna veta už dlhé roky.

 27. dobry den, prosim tymto o informaciu, prip. navigovat na osobu, ktora mi vie dat odpoved na otazku : ku dnu 30.11.2023 som ukoncila pracovny pomer dohodou, v pozicii podatelna, radca na MS BA 4. Ako clen OZ som aj pravidelne prispievala sumou strhnutim z platu a preto sa pytam, ci nemam narok na vratenie urcitej sumy od zaciatku roka 2023, kedze ku koncu roka dochadza ku kupe roznych pozornoati ako napr. mikulasske balicky, prip. spolocna kapustnica … a zakupenie je z tychto spolocnych penazi . Dakujem, Zuzana H.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>